Procesor

Kino 3D sprzed 17 tys. lat?

Od malowideł w Akwitanii do mikroprocesorów. Historia człowieka to tysiące lat dążenia do zrozumienia, opisania i okiełznania otaczającego nas świata. Często sięgamy do historii - nawet bardzo odległej - żeby zrozumieć i opisać teraźniejszość. W kolegium „Artes Liberales” dowiesz się, co mają ze sobą wspólnego iPad oraz grecka wątroba ofiarna czy malowidła z prehistorycznych grot z kinem 3D. Zapraszamy.

Studia I stopnia – od 2019 r.

Studia artes liberales to kierunek przywracający wielowiekowe myślenie o uniwersytecie jako miejscu, w którym studiujący otrzymuje wszechstronne wykształcenie. Kształcenie w ramach studiów artes liberales odwołuje się do starożytnego i średniowiecznego pojęcia sztuk wyzwolonych mówiącego o jedności nauk w poszukiwaniu prawdy i piękna. Obecny we współczesnej nauce podział na dyscypliny wiedzy ma po pierwsze charakter umowny, a po drugie powoduje zamykanie się jednych dyscyplin na inne. Przeświadczenie o jedności sztuk leżało u podstaw antycznej myśli o formowaniu nowych pokoleń, a potem stało się częścią idei uniwersytetu. Student artes liberales otrzyma edukację dostosowaną do czasów współczesnych – według modelu wypracowanego głównie w amerykańskich college'ach liberal arts. Naczelną regułą przyświecającą takiemu nauczaniu jest stałe i świadome przekraczanie granic dyscyplin oraz oferowanie zajęć, których tematyka łączy nauki humanistyczne, społeczne i przyrodnicze.

Program studiów I stopnia odpowiada na podstawowe problemy współczesnej rzeczywistości polskiej, europejskiej i światowej.

Znakomitą większość programu studiów artes liberales student układa samodzielnie, uzyskując możliwość swobodnego kształtowania własnej edukacji. Ponad 2/3 programu stanowią zajęcia do wyboru. Student może wybierać z bogatej oferty przedmiotów nauczanych przez kadrę nie tylko Wydziału „Artes Liberales”, ale także innych jednostek Uniwersytetu oraz gości z kraju i zagranicy zaproszonych na Wydział spoza uczelni. Wiele przedmiotów ma charakter eksperymentalny: prowadzonych jest przez tandemy lub grupy wykładowców, a dzięki interaktywnej formie odbiega od tradycyjnych wykładów uniwersyteckich. Wiele kursów kładzie nacisk na pracę zespołową i na rozwijanie kompetencji miękkich: umiejętności poprawnego, ale jednocześnie atrakcyjnego pisania tekstów naukowych, skutecznego prezentowania myśli w sytuacjach publicznych, wyważonego użycia nowych mediów, zdolności przywódczych i komunikacyjnych.

Kształcenie na studiach I stopnia artes liberales sprofilowane jest według zainteresowań studentów i opiera się na zajęciach o charakterze seminaryjnym i doborze zajęć z zakresu sześciu wyzwań kierunkowych.

 

Czytaj więcej o wyzwaniach kierunkowych

 

 

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów I stopnia na kierunku artes liberales jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia zarówno w tradycyjnych dyscyplinach humanistyki (w zakresie nauk o kulturze i religii, nauk o sztuce, filozofii, historii, językoznawstwa, literaturoznawstwa) i nauk społecznych (w zakresie nauk o polityce i administracji, nauk socjologicznych, psychologii) oraz na studiach międzydziedzinowych. Zna podstawową terminologię nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych, oraz potrafi stosować metody badań interdyscyplinarnych. Rozumie zasady komunikacji naukowej i jest gotów w niej uczestniczyć (np.: udział w studencko-doktoranckich konferencjach naukowych, tworzenie tekstów spełniających podstawowe kryteria naukowości).

Dzięki poznaniu różnorodnych dziedzin nauki i sposobów rozumienia świata, absolwent artes liberales potrafi samodzielnie rozwiązywać postawione przed nim problemy w oryginalny sposób, stosując odpowiednio dobrane narzędzia. Potrafi pracować w różnorodnych -- również wielokulturowych – grupach oraz zespołach, podejmując w nich rozmaite role.