Wyzwania kierunkowe

Mądrość i filozofia: wyzwanie obejmuje poszukiwania mądrości od czasów najdawniejszych do dzisiaj w różnych aspektach – tego, jak mądrości szukają filozofowie, artyści, poeci, biologowie, matematycy oraz przedstawiciele innych dyscyplin. W ramach wyzwania proponujemy zajęcia prowadzone przez specjalistów z rozmaitych dziedzin nauki.
Bogowie i ludzie: proponowane przez nas zajęcia dotyczące pojawiania się, obecności i zanikania obszarów świętości, bogów, wyznawców oraz wszelkich zjawisk nadprzyrodzonych od czasów najdawniejszych do dzisiaj. Proponowane zajęcia nie dotyczą tylko historii religii, lecz także dziejów obecności sacrum w kulturze.
Dzieje myśli obywatelskiej: proponujemy zajęcia dotyczące kształtowania się myślenia o państwie, prawie, postawach obywatelskich, stosunku jednostki do zbiorowości od czasów najdawniejszych do dzisiaj.
Pamięć i tożsamość: zajęcia dotyczą sposobów współistnienia (pokojowego bądź nie) występujących w regionach wielokulturowego świata. Rozważają także możliwości dialogu międzykulturowego i relacji między kulturą a naturą w perspektywie historycznej. Zajęcia dotyczą również kształtowania się tożsamości jednostkowej i zbiorowej, szczególnie w sytuacjach napięć i konfliktów.
Theatrum mundi: zajęcia dotyczą pojawiania się widowisk zarówno artystycznych jak i społecznych od czasów najdawniejszych do dzisiaj ze szczególnym naciskiem na działania performatywne i proces powstawania „społeczeństwa widowiska”, czyli sposobu istnienia współczesnych społeczeństw – głównie tych zachodnich – opierającego się na budowaniu spektakli w przestrzeni publicznej, życiu politycznym oraz stosunkach międzyosobowych. Proponujemy również zajęcia dotyczące widowisk w przyrodzie: zarówno w świecie zwierzęcym, roślinnym, jak i w całym kosmosie.
Ekologia kultury: proponujemy zajęcia, które dotyczą możliwości inscenizacji „kultury czynnej”, np. rewitalizacji martwych i umierających języków, współtworzenia działań kulturalnych w różnych środowiskach społecznych oraz innych akcji o charakterze naukowo-artystycznym. Współpracujemy w tym celu m.in. z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Teatrem Polskim w Warszawie i Pracownią Spotkań Starego i Nowego Świata na Wydziale „Artes Liberales”. Proponujemy również zajęcia o wzajemnych relacjach między ludźmi i zwierzętami, człowiekiem i jego środowiskiem.