Studia I stopnia od 2023 r.
Studia artes liberales mają na celu odrodzenie dawnej koncepcji uniwersytetu jako miejsca, gdzie studenci zdobywają wszechstronne wykształcenie. Bazuje to na starożytnym i średniowiecznym pojęciu sztuk wyzwolonych, które podkreślało jedność nauk w poszukiwaniu prawdy i piękna. Współczesny podział nauki na różne dyscypliny jest umowny i prowadzi do izolacji poszczególnych jej dziedzin. Przekonanie o spójności sztuk miało swoje korzenie w antycznych poglądach na edukację młodzieży, a następnie stało się elementem koncepcji uniwersytetu. Studenci kierunku artes liberales zdobywają wykształcenie dostosowane do współczesności, oparte na modelu opracowanym głównie w amerykańskich uczelniach, w których nauczane są liberal arts. Główna zasada tego rodzaju edukacji polega na świadomym przekraczaniu granic między dyscyplinami i oferowaniu zajęć łączących nauki humanistyczne, społeczne i przyrodnicze.
Znakomitą większość programu studiów kierunku artes liberales studenci układają samodzielnie, uzyskując możliwość swobodnego kształtowania własnej edukacji. Aż 2/3 programu stanowią zajęcia do wyboru. Studenci mają możliwość wyboru z szerokiej gamy przedmiotów, nauczanych przez wykładowców nie tylko z Wydziału „Artes Liberales”, ale również innych jednostek uczelni oraz zaproszonych gości z kraju i zagranicy. Wielu z tych przedmiotów ma innowacyjny charakter, z nauczaniem prowadzonym przez duety lub grupy wykładowców oraz interaktywnymi metodami, które różnią się od tradycyjnych wykładów uniwersyteckich. Wiele kursów stawia nacisk na pracę w grupie oraz rozwijanie umiejętności miękkich, takich jak efektywne pisanie tekstów naukowych, sprawne prezentowanie myśli w sytuacjach publicznych, umiejętne korzystanie z nowych mediów, zdolności przywódcze i komunikacyjne.
Wyzwania kierunkowe
Kształcenie na studiach I stopnia artes liberales sprofilowane jest według zainteresowań studentów i opiera się na zajęciach o charakterze seminaryjnym i doborze zajęć z zakresu sześciu wyzwań kierunkowych. Czytaj więcej o wyzwaniach kierunkowych.
Nowe przedmioty
Zreformowany program obowiązujący od roku akademickiego 2023/2024 wprowadza trzy nowe przedmioty Frontiers of Science, Frontiers of Humanities oraz Great Books. Czytaj więcej o nowych przedmiotach.
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów I stopnia na kierunku artes liberales jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia zarówno w tradycyjnych dyscyplinach humanistyki (w zakresie nauk o kulturze i religii, nauk o sztuce, filozofii, historii, językoznawstwa, literaturoznawstwa) i nauk społecznych (w zakresie nauk o polityce i administracji, nauk socjologicznych, psychologii) oraz na studiach międzydziedzinowych. Zna podstawową terminologię nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych, oraz potrafi stosować metody badań interdyscyplinarnych. Rozumie zasady komunikacji naukowej i jest gotów w niej uczestniczyć (np.: udział w studencko-doktoranckich konferencjach naukowych, tworzenie tekstów spełniających podstawowe kryteria naukowości). Dzięki poznaniu różnorodnych dziedzin nauki i sposobów rozumienia świata, absolwent artes liberales potrafi samodzielnie rozwiązywać postawione przed nim problemy w oryginalny sposób, stosując odpowiednio dobrane narzędzia. Potrafi pracować w różnorodnych – również wielokulturowych – grupach oraz zespołach, podejmując w nich rozmaite role.